Založ si blog

Aj z hliny je človek alebo štúdie individuality

Zdravím vás!

Po dlhom čase sa znovu ozývam. Tentoraz z Prahy. Môj blog na Pravde som dosť zanedbal, pracujem na iných projektoch… no pred dvoma dňami som bol na fajn výstave a rád by som sa s vami podelil o nadšenie, ktoré mi prinieslo trochu hliny, bronzu a veľa tmy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Som si plne vedomý toho, že má dnešný svet iné problémy ako nejaké výstavy, no verím, že umenie dokáže v ťažkých časoch pozdvihnúť ducha a dať človeku iné myšlienky, keď je obloha nad našimi hlavami hrozivo šedá…

Každá civilizácia priniesla svetu niečo iné. Niekde sú to pyramídy, inde magické zoskupenie kameňov či skelety chrámov dávnych bohov, na ktorých sme pred rokmi zabudli a oni pravdepodobne zabudli aj na nás.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Niektoré doby nezanechali za sebou žiadnu stopu. Vlci a divé zvery zožrali čo sa z padlých obetí bitiek a vojen dalo a kosti – tie sa buď rozpadli alebo sa ocitli na poličke morbídneho memento mori zberateľa. Bolo už príliš mnoho vojen, z ktoých by sme sa mali všetci poučiť a veľa umenia a kultúry, ktoré by nám malo pripomenúť veľkosť ľudského ducha, umu a zručnosti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A práve takáto veľkosť ducha, umu a zručnosti nám pred cca 2300 rokmi dala to, čoho maličkú časť môžeme dnes obdivovať v Pavilone E Incheby Expo v Prahe. Priamo z Číny – zlomok Terakotovej armády objavenej v provincii Šen-si. Cez 300 replík sôch, 1:2 zmenšeniny vojenských kočov, meče, sekery, halapartny, nádoby, … ale hlavne informácie a príbeh cisára, ktorého myšlienka prežila tisícročia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aké vzrušenie to muselo byť pre chudobného roľníka, ktorý v roku 1974 zbierku objavil! Takmer 8000 sôch vojakov, 130 vozov a 520 koňov. Je neuveriteľné, no v obrovskom hlinenom vojsku by ste márne hľadali dvoch vojakov rovnakej tváre. Ich darom do nesmrteľnosti bola individualita, ktorú si so sebou niesli po tisícročia až dodnes. Niekde sa zachovala neporušená, inde sa musíme spoliehať na našu predstavivosť a fantáziu, aby sme črepy a úlomky tvári pozliepali do celku, ktorý snáď kedysi patril reálnej postave, pravdepodobne padlej v jednej z vojen v Ázii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Výstava je dosť rozsiahla – osobne som tam strávil nejaké 2,5 hodiny – ale to som čítal všetky plagáty. Rozprestiera sa v niekoľkých rozmerných miestnostiach v tme, ktorá zosiluje dramatický zážitok a ťaživosť výstavy. Popri sochách a artefaktoch z dávnej Číny ma paradoxne zaujala najmä verná replika motyky, ktorou údajne roľník pri kopaní studne zbierku objavil. Áno – rituálne vázy, ktoré sa používali pri aktoch, o ktorých si môžeme dnes asi len vymýšľať, majú v sebe silnú auru. Taktiež meče, kuše a sekery, ktoré tam nájdete – ktovie, koľko ľudí pod tými kusmi bronzu padlo. Koľko krvi bolo nimi preliate… Objaviteľova motyka – práve tá však v sebe nesie niečo veľmi ľudské. Je akýmsi poslom – nebyť nej, armáda by možno ešte stále bola hlboko pod zemou a my by sme ani len netušili, čoho je človek schopný, respektíve, čoho schopný bol.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Nemám dostačujúce vzdelanie nato aby som vám zdelil historické súvislosti, no rád by som vám popísal vznešenosť, ktorú som cítil prechádzajúc z miestnosti do miestnosti obzerajúc si artefakty a čítajúc si o technológii výrobe sôch vojakov (vedeli ste napríklad, že každá socha je zložená zo siedmich častí?). Najsilnejšia atmosféra je v najväčšej miestnosti, kde je miniatúrna replika toho, ako ucelená armáda vyzerá, keď je pokope. „Miniatúrna“ píšem kvôli tomu, lebo výstava ponúka zoskupenie „len“ cca 50 (? odhadujem, nepočítal som ich) terakotových vojakov a koňov – čo je oproti originálnemu počtu cca 8000 naozaj nepatrný zlomok. Inštalácia je veľmi pôsobivá – dostanete sa na vyvýšenú plošinu, prejdete cez malé tmavé dvere a napravo od vás sa v tme rozprestrie armáda, ktorá sa postupne vynára a ponára v tme. Neviem si ani len predstaviť aký neuveriteľný dojem to v človeku musí vyvolať, keď stoji pri originálnom náleze v Číne, keď je účinok 100x znásobený, no ako sa poznám, ja by som asi vyronil nejednu slzu dojatia…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na svete existujú hodnoty a veci, ktoré sú dôkazom toho, že aj napriek všetkému zlu, ktoré ľudstvo napáchalo, je ľudský um a vôľa obrovská a ja som za výstavy ako je táto vďačný a skláňam sa.

Núti človeka k pokore a k uvedomení si krásy, ktorú máme okolo seba.

 

Čo je pre niekoho blato, je pre druhého človek samotný, čakajúci na ľudský dotyk, aby mu dal telo, dve ruky, dve nohy a tvár, ktorá sa už nikdy viac nezopakuje. A jej nesmrteľnosť, nech nám pripomína to, že je len na nás, či bude šedá bielou alebo čiernou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Výstava trvá do 8.2.2015. Je otvorená Po-Ne 10-18:00 a vstupné? – stojí zato 🙂

 

z tmavej Prahy s pozdravom,

MAROSBARAN

 

 

 

 

Posledný deň Japonska

29.06.2016

Ak vás zaujíma japonská kultúra, odevný design a ste v Prahe, galéria Kvalitář na Senovážnom námestí je miesto, kde by ste mali určite zavítať. Sme traja. Diplomanti Ateliéru designu odevu viac »

Evolúcia génia Muchy

25.05.2016

Mal som to vo svojom "to-do-liste" už veľmi dlho, no až teraz nato prišiel čas - kanadský filmový génius David Cronenberg je v Prahe už od februára, takže je dosť veľká šanca, že o výstave viac »

XIII CARD – 8 odpovedí

15.02.2016

Pri príležitosti dnešnej premiéry filmu mojej tretej fashion performance XIII CARD som oslovil fotografov a priateľov, ktorí odfotili čokoľvek zo show, aby vybrali jednu fotku, ktorá pre nich viac »

Pakistan, útok

Atentátnik zaútočil na kostol v Pakistane, úrady hlásia päť mŕtvych

17.12.2017 09:47

Samovražedný útočník zaútočil na kostol v meste Kvéta.

Mýto - logo

Mýto zatiaľ vynieslo diaľničiarom 186 miliónov eur

17.12.2017 09:28

Na mýte sa za jedenásť mesiacov vybralo spolu 186,96 milióna eur, čo je medziročne viac o 4,4 %, resp. o 7,81 milióna eur.

kim, korea

Chytili sme Kimovho agenta, veria v Austrálii. Mal dohadovať obchody pre totalitnú krajinu

17.12.2017 09:13

Zadržaný muž čelí obvineniam z predaja uhlia, softvéru o vojenského know how. Takýmito obchodmi mohol KĽDR zaistiť desiatky miliónov.

California Wildfires

Mimoriadne ničivá sezóna pokračuje. Kaliforniu sužuje ďalší požiar, zničil už vyše 700 domov

17.12.2017 08:35

Niekoľko dní bojujú so živlom desiatky hasičov, požiar živí sucho v kombinácii so silným vetrom.

MAROSBARAN

Píšem lebo chcem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 84
Celková čítanosť: 118595x
Priemerná čítanosť článkov: 1412x

Autor blogu

Kategórie