Založ si blog

Posledný deň českého Prieskumu akka Artsemestru

Pražská obdoba bratislavského Prieskumu VŠVU (Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave) – ARTSEMESTER je tu už týždeň a práve dnes je posledný deň, keď môže verejnosť beztrestne pobehovať po Vysokej škole uměleckoprůmyslovej v Prahe (UMPRUM), z ateliéru do ateliéru a obdivovať, niekedy nechápať a inokedy opovrhovať prácami, na ktorých študenti umeleckej vysokej školy pracovali počas Zimného semestru.

 

UMPRUM je popri AVU (Akadémia umení) považovaná v Česku za najprestížnejšiu umeleckú akadémiu. Svojho času tu študovali dôležité osobnosti, medzi inými človek, ktorý na svete prišiel ako prvý so slovom „ROBOT“ – maliar, spisovateľ a básnik Jozef Čapek.

 

Škola, ktorá sídli na absolútne exkluzívnej lokalite priamo pri Vltave oproti Rudolfinu + nechýba veľkolepý výhľad na Pražský hrad (priamo aj z niektorých ateliérov školy… tichá závisť Architektom…) je domovom pre umelecky orientovaných študentov zaoberajúcich sa maľbou, grafikou, ilustráciou, architektúrou, novými médiami, designom, sklom, keramikou a v neposlednom rade odevným designom, ktorý navštevujem konkrétne ja. A práve o ňom vám poviem trochu viac interných info.

1024px-Vysoká_škola_uměleckoprůmyslová_v_Praze

(foto: Wikipedia)

O čom však takýto Artsemester vlastne je?

 

Veľa ľudí „zvonku“ je presvedčených o tom, že keď raz niekto prekročí bránu školy s ISICOM, kde sa píše UMPRUM a prejde cenzúrou vrátnikov, čakajú ho/ju roky, keď si môže pekne farbičkami kresliť alla „deti v tráve“ počas niekoľkých rokov. Je mi ľúto, že vám túto romantickú predstavu zmažem. Hoci naša škola záhradku/dvor má, nájsť tam niekedy niekoho zasnene pozorujúc mraky nájdete málokedy (hoci to nevylučujem).

 

Každý ateliér má prísnu filozofiu, smerovanie a pevne vytýčené ciele, ktoré sa snaží dosiahnuť. Štúdium na škole síce nie je o bezsenných nociach pri traktátoch aké nosia pod pazuchou medici, nie je ani o nekonečných vzorcoch, ktoré škriabu kriedou na tabuľu fyzici a nie je ani o miliónoch, ktoré do úmoru prepočítavajú ekonómovia. Je o kreativite a o naučení sa toho ako ju zúžitkovať, využiť, zušľachtiť a priblížiť krásy jej možností ľudu. Je o fungovaní kreatívneho priemyslu, je o tom prečo stolička na ktorej práve sedíte vyzerá tak ako vyzerá, o tom prečo priestor v ktorom sa nachádzate je riešený tak ako je riešený a je o tom, prečo odev, ktorý máte oblečený funguje ako funguje.

 

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Prahe je známa svojím skĺbením umenia a remesla/priemyslu – jej názov nie je náhodný a práve o tom sa môžete presvedčiť aj vy sami na Artsemestri, ktorý sa koná vždy 2-krát do roka – dvere školy sa otvorili už pred týždňom a vy môžete nazrieť do kreatívneho procesu výroby a tvorby študentov. Artsemester je krok k ľudu, je to dar a taktiež priateľské podanie ruky vám všetkým, ktorých by sme do svojho sveta chceli pozvať a dať vám nahliadnuť k tomu, čo sa označuje slovným spojením „umelecká tvorba“.

_DSC0216_1660x2500

 

Má to byť gesto a snaha o kontakt – čo je škoda, ako som si všimol – málokto z vás, ktorí ste Artsemester navštívili ste plne využili to čo ponúka – v každom z ateliérov sedí študent, ktorý obyčajne číta knihu alebo sa učí na skúšku, ktorého môžete osloviť a spýtať sa ho na hocičo a takto dostať informácie priamo z prvej ruky. Málokedy si uvedomíte, že za inštaláciou leží koncept, ktorý je vám blízky alebo odev, na ktorý sa hľadíte má v sebe vtip a technickú „srandu“, ktorú nie je na prvý pohľad vidieť, no keď ju objavíte, je to akoby ste našli krásnu mušlu na brehu mora. Maličkosť, ale rozžiarí vám tvár a povie vám o svete okolo vás niečo viac.

 

Využite prosím teda túto príležitosť, verím, že ľutovať nebudete!

_DSC0198_1660x2500

Nebudem písať o tom, čo robili iné ateliéry, lebo musím písať esej na Kyberkultúru, no poviem vám o našom projekte: Mali sme veľmi výnimočný projekt, ktorý má tendencie nadobudnúť medzinárodny podtón. Asi nebudete vedieť kto je pani Dr. Elisabeth Laengle – je to pani, ktorá stojí za zrodom odevnej značky Helmut Lang. Je to dôležitá žurnalistka a historička umení z Viedne, ktorá tento semester darovala nášmu ateliéru drahocenný dar v podobe zbierky originálnych designérskych kúskov značiek ako napr. YSL, Prada, Helmut Lang, J.P. Gaultier, Yohji Yamamoto, … Úloha spočívala vo vybraní si značky + reálneho fyzického kúsku zo zbierky pani Dr. Laengle a značku recyklovať/reinterpretovať – urobiť akúsi syntézu značky svetovej so značkou svojou. Skĺbiť estetiky a prísť s kolekciou 10 odevov (z čoho 3-4 sa plne realizovali), ktorá bude vyjadrovať/zachytávať DNA svetovej značky.

 

Pozrite si video, ktoré vám o projekte povie viac:

Projekt ICONIC RECYCLATION (Ikonická recyklácia) sa veľmi vydaril a náš ateliér, normálne zaprataný stolmi, látkami, figurínami a veľakrát aj bordelom 🙂 je ako taká mini odevná verzia Terakotovej armády, kde stoja vedľa seba reinterpretovaný Yamamoto a Prada, YSL a Celine, či J.P.Gaultier a Helmut Lang. Ateliér je doslova preplnený nápadmi a názormi a kráčať medzi modelmi trochu pripomína hru na schovávačku v labyrinte zo živého plota.

Posúďte sami! (Miestnosť 212)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA_DSC0146_1660x2500_DSC0131_2500x1728_DSC0041_1660x2500_DSC0033_1660x2500_DSC0015_1660x2500_DSC0030_1660x2500S projektom plánujeme vycestovať do Viedne, NY a Tokia. O tom vám však napíšem nabudúce – ak sa nám to podarí a naše práce sa dostanú k medzinárodnemu publiku, budete o tom ešte počuť :).

 

Ak vás zaujíma proces, akým tvoríme v ateliéri, prečítajte si článok od jednej z top fashion blogeriek Ina Tina.

Ak vás zaujíma, čo vystavujem konkrétne ja – ide o moju syntézu so značkou Helmut Lang. Vystavujem 13+1 vecí, ktoré sú počiatkom môjho pripravovaného projektu – mojej tretej fashion performance s názvom „XIII CARD“ (Trinásta karta).

 

Ako sa pozerám na hodinky, máte 6 hodín a 15 minút aby ste nás navštívili a dúfam, že tak urobíte!

 

Pozdravujem z Prahy,

MAROSBARAN

 

PS: cez víkend idem do Bratislavy, máte nejaké typy na výstavy/podujatia?

PS2: ak na UMPRUM dnes zavítate, nájdete ma v 215 – dnes tam posledný deň (15-18:00) premietam svoj film THE GREAT RED DRAGON THE MOVIE. Nasledujte hluk a rykot :).

c_919x1300

 

 

photo: Christine Recrue + MAROSBARAN

Posledný deň Japonska

29.06.2016

Ak vás zaujíma japonská kultúra, odevný design a ste v Prahe, galéria Kvalitář na Senovážnom námestí je miesto, kde by ste mali určite zavítať. Sme traja. Diplomanti Ateliéru designu odevu viac »

Evolúcia génia Muchy

25.05.2016

Mal som to vo svojom "to-do-liste" už veľmi dlho, no až teraz nato prišiel čas - kanadský filmový génius David Cronenberg je v Prahe už od februára, takže je dosť veľká šanca, že o výstave viac »

XIII CARD – 8 odpovedí

15.02.2016

Pri príležitosti dnešnej premiéry filmu mojej tretej fashion performance XIII CARD som oslovil fotografov a priateľov, ktorí odfotili čokoľvek zo show, aby vybrali jednu fotku, ktorá pre nich viac »

SaS

SaS vyzvala Kalavskú, aby navrhla odvolať šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

19.09.2019 12:09

Dôvodom na odvolanie Tomáša Haška je jeho správanie sa pri prieskume tendra na zdravotnú záchrannú službu

karta, kreditka, internetbanking, internet banking, online, eshop, nákup

Bezkontaktné platby sa mierne skomplikovali

19.09.2019 12:00

Bezkontaktne platíme už jedenásť rokov. Od soboty 14. septembra však začala platiť nová smernica, na základe ktorej budeme viac overovaní.

reality, dom, panelak, byvanie

Trenčianske Teplice päť rokov vyberali vyššie dane, idú ich vrátiť

19.09.2019 12:00

Päť rokov vyberali Trenčianske Teplice vyššie dane zo záhrad a z pozemkov. Obyvateľom sa mesto chystá vrátiť spolu takmer 80-tisíc eur.

Edward Snowden

Francúzsko odmietlo Snowdenovu žiadosť o azyl

19.09.2019 11:49

Snowden sa na francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona obrátil so svojou žiadosťou o poskytnutie azylu tento týždeň.