Založ si blog

O etike

Pršalo.

Nie veľmi, no dosť nato, aby bol Tomáš po 3 minútach utekania na metro do nitky mokrý. Doslova sa vrhol do vstupu metra, berúc naraz tri schody skákal dole a dole. Nižšie a nižšie až sa okolo neho vyrútil vagón metra. S rykotom zastal, otvoril svoje čeľuste rozostavené každé tri metre po oboch stranách svojho tela a ľudia sa valili dnu. Tomáš s nimi.

Nervózne pozrel na hodinky. Ešte nemeškal, no zdalo sa, že ručičky hodiniek kmitajú rýchlejšie a rýchlejšie. Zotrel si z čela pot v duchu nadávajúc, že zabudol vreckovky. Z nosa mu tieklo a topánky mali zrejme v podrážke diery. Chlad stúpajúci z mokrých ponožiek bol ako mucha, ktorú neviete odohnať z nosa.

Plné metro… no aspoň tu nepršalo tak ako vonku.

Veďla stál muž, ktorý si odhrýzaval z pizze. Mal špinu za nechtami, no zrejme mu to nevadilo. Človek si zvykne na všeličo, pomyslel si Tomáš.

Ľudia zazerali jeden na druhého akoby čakali odkiaľ vyletí zaucho. Iní zase slepo sledovali mihotajúcu sa tmu za sklom okna.

V poslednom čase Tomáša často napadalo, že tento svet nie je preňho… Aj on mal niekedy za nechtami špinu, no vždy, ak sa dalo, ruky si umyl a ak sa nedalo… nejedol nimi. Nie v metre. Nie v preplnenom metre.

Na druhom konci začal zavíjať pes. Majiteľ, potetovaný po oboch rukách ho šľahol vodítkom, pes zaskučal a skryl sa pod sedadlo.

Niekedy je lepšie byť ticho a utiecť, keď sa nikto nepozerá. Aj tak by si to majiteľ nevšimol…

Mustek.

Tomáš utekal hore eskalátorom. Utekal, čo mu dych stačil, už meškal, nie príliš, no nerád meškal – nie je to ohľaduplné voči tomu druhému a sám veľmi dobre vedel, ako nerád na niekoho čaká.

Už len 20 schodov a bude hore. No zrazu čosi vstúpilo do jeho cesty. Boli dvaja a boli čierni. Rozprávali sa. Tomáš neregistroval kto sú, len slušne zaklopal mužovi po pleci: „Prosím vás, môžem prejsť? Ponáhľam sa…“ Prečo ľudia stoja na ľavej strane?! – iritovalo Tomáša. Veď všade sú značky, že sa stojí na pravej strane, aby bola ľavá strana priechodná.

Obaja muži v čiernom sa otočili, nechápajúc, čo vyrušuje ich konverzáciu. Nechápavo sa na Tomáša pozreli.

-„Ty čo po mne klepeš?“ namrzene sa ozval jeden z nich.

V kostoloch nájdete sochy svätých a anjelov… v mnohých z ich tvári je vidno charakter človeka. Veľa zo sôch je vznešených. Iní sú múdri… niektorí trpia, lebo zhrešili a ich tváre sú grimasami, ktoré vyjadrujú žiaľ. Tomáš sa chvíľu pozeral do tváre policajta a nevidel žiadnu vznešenosť, ani múdrosť ani silu, ktorú by sa malo v človeku, ktorý ochraňuje zákon malo dať nájsť.

V tvári videl zhnusenie, opovrhnutie a v neposlednom čase aj znaky, ktoré poukazujú na veľmi nízku inteligenciu, nulovú empatiu, či pochopenie.

„Prepáčte, ponáhľam sa, veď sú tú značky…“

– „Ty, čo si myslíš, že ty budeš po mne klepať?!“

Vedľa sa dvaja teenageri rozchechtali ako hyeny, nie často sa stane, že vidia takéto divadlo na eskalátore.

Tomáš sa zarazil a rozmýšľal, kedy urobil aký hrôzostrašný čin, ktorý by policajta oprávňoval nazvať ho „ty“ tónom, akým by ste nenazvali ani najšpinajvšiu handru v tom najšpinavšom barovom umývadle na svete.

-„A narokom sa ti neuhnem, nech vidíš…!“ policajt sa otočil a Tomáš videl.

 

Keď vystúpil z eskalátoru, srdce mu búšilo a neprestalo ani keď zhasol lampu vo svojej izbe. Bol len rád, že nemal špinu za nechtami, hlúpu čiapku a revolver za pásom.

Ráno bol jeho kabát suchý a v kostoloch sa objavili sochy démonov.

 

Posledný deň Japonska

29.06.2016

Ak vás zaujíma japonská kultúra, odevný design a ste v Prahe, galéria Kvalitář na Senovážnom námestí je miesto, kde by ste mali určite zavítať. Sme traja. Diplomanti Ateliéru designu odevu viac »

Evolúcia génia Muchy

25.05.2016

Mal som to vo svojom "to-do-liste" už veľmi dlho, no až teraz nato prišiel čas - kanadský filmový génius David Cronenberg je v Prahe už od februára, takže je dosť veľká šanca, že o výstave viac »

XIII CARD – 8 odpovedí

15.02.2016

Pri príležitosti dnešnej premiéry filmu mojej tretej fashion performance XIII CARD som oslovil fotografov a priateľov, ktorí odfotili čokoľvek zo show, aby vybrali jednu fotku, ktorá pre nich viac »

SaS

SaS vyzvala Kalavskú, aby navrhla odvolať šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

19.09.2019 12:09

Dôvodom na odvolanie Tomáša Haška je jeho správanie sa pri prieskume tendra na zdravotnú záchrannú službu

karta, kreditka, internetbanking, internet banking, online, eshop, nákup

Bezkontaktné platby sa mierne skomplikovali

19.09.2019 12:00

Bezkontaktne platíme už jedenásť rokov. Od soboty 14. septembra však začala platiť nová smernica, na základe ktorej budeme viac overovaní.

reality, dom, panelak, byvanie

Trenčianske Teplice päť rokov vyberali vyššie dane, idú ich vrátiť

19.09.2019 12:00

Päť rokov vyberali Trenčianske Teplice vyššie dane zo záhrad a z pozemkov. Obyvateľom sa mesto chystá vrátiť spolu takmer 80-tisíc eur.

Edward Snowden

Francúzsko odmietlo Snowdenovu žiadosť o azyl

19.09.2019 11:49

Snowden sa na francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona obrátil so svojou žiadosťou o poskytnutie azylu tento týždeň.